Sale!
Lenovo Yoga Slim 7, Intel Core Ultra 5 125H, 16GB/512GB
Nu. 113,346.65 Original price was: Nu. 113,346.65.Nu. 87,871.01Current price is: Nu. 87,871.01.
| Brand | Lenovo |
| CPU Model | Intel Core Ultra 5 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Model Name | Yoga Slim 7 |
| Screen Size | 14 |
| Colour | Luna Grey |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio |
Available on backorder
Description
- AI Enabled Processor: Intel Core Ultra 5 125H, 14C (4P + 8E + 2LPE) / 18T, Max Turbo up to 4.5Ghz| Cores:-14 | Threads:- 18 | Cache:- 18MB
- OS: Pre-Loaded Windows 11 Home with Lifetime Validity | Microsoft 365 Basic + Office Home 2024 | Xbox GamePass Ultimate 3-month subscription
- Memory and Storage: 16GB RAM LPDDR5 -6400 | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe || Graphics: Integrated Intel Arc Graphics | NPU: Integrated Intel AI Boost, up to 11 TOPS
- Display: 14″ WUXGA (1920×1200) OLED | Display: 400nits Glossy | 60Hz | 100% DCI-P3 | Display HDR True Black 500 | Dolby Vision | Eyesafe
- Camera:- FHD 1080p + IR with E-shutter, ToF Sensor | Speakers:- Stereo speakers, 2W x4, optimized with Dolby Atmos, Amplifier (AMP) || Connections:- Wi-Fi 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.3
- Battery:- 65Wh | supports Rapid Charge Boost (get 2 hours of runtime with a 15-minute charge) | Max Battery Life : MobileMark 25 at 250nits: 10.3 hr, Local video (1080p) playback at 150nits: 20.8 hr
- Design: 1.49 cm Thin and 1.39 kg Light | Full Body Aluminium Material | Backlit Keyboard
- Ports:- 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On | 2x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4 | 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
- Mil-Grade:- Go anywhere with this ultra-tough, military-grade laptop. Built to MIL-STD-810H standards, it handles extreme temperatures, altitude, humidity, drops, and more. From class to café or boardroom to game room, it’s built to keep up with your every move.
- Warranty:- 1Year Onsite with 1 Year Accidental Damage Protection and 1 Year Premium care
Additional information
| Weight | 1.39 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.2 × 22.1 × 1.5 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-

Dell Inspiron 3520 Laptop,12th Gen Intel Core i3-1215 Processor, 8GB, 512GB SSD
Nu. 39,273.86 Add to cart -

HP 15s, AMD Ryzen 3 5300U Laptop(8GB DDR4, 512GB SSD), 15.6″
Nu. 38,770.00 Add to cart -

Dell Vostro 3420 Laptop – Intel i5-1135G7, 8GB DDR4/512GB SSD
Nu. 56,863.37 Add to cart -

ASUS Vivobook Go 14, AMD Ryzen 3 7320U 8GB RAM, 512GB SSD
Nu. 33,808.00 – Nu. 36,176.09Price range: Nu. 33,808.00 through Nu. 36,176.09 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










Reviews
There are no reviews yet.