Sale!
Lenovo ThinkBook 15 AMD Ryzen 3 5300U 15.6″ 256 GB SSD
Nu. 65,000.00 Original price was: Nu. 65,000.00.Nu. 40,254.24Current price is: Nu. 40,254.24.
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkBook 15 AMD |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Mineral grey |
| CPU Model | Ryzen 3 5300U |
| RAM & Hard Disk | 8 GB RAM + 256 GB SSD |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Fingerprint Reader, Anti Glare Screen, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
Available on backorder
Description
- ThinkBook 15 Reliability tested on 12 MIL-STD-810H Methods and 22 Procedures | Body Material: Aluminium (Top) | Surface Treatment: Anodizing sandblasting | Built to withstand rugged usage and can handle accidental knocks, drops, and even spills;Processor: AMD Ryzen 3 5300U processor, 2.6 Ghz base clock, 3.8 Ghz max boost clock, 4 Cores, 4 MB Cache | Memory: 8GB RAM DDR4-3200 MHz upgradable upto 40 GB | Storage: 512GB SSD M.3
- Operating System: Preloaded Windows 11 Home with Lifetime Validity | Pre-installed software: Microsoft Office Home & Student 2022;Display: 15.6″ (39.62 cm) FHD 220 nits, Antiglare, Contrast Ratio: 500:1, 90° Viewing Angle | Graphics: Integrated AMD Radeon graphics | High Definition Audio, Realtek ALC3287 codec, Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio | 4-in-1 card reader
- Ports: 2xUSB 3.2 Gen1 (1xAlways On), 2x USB-C 3.2 Gen2 (support data transfer, PD 3.0 and DP 1.4), 1x HDMI 1.4b, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm);Camera: 720p, with privacy shutter | Microphone: Dual array microphone | Keyboard:6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, numeric keypad | Touchpad: Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad
- Connectivity: Wi-Fi 6, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 | Security: TPM 2.0 | Touch style fingerprint reader on smart power button | Physical Locks: Kensington Security Slot | Laptop Design: Dual tone, 180 Degree Hinge | Weight: 1.7 kg;Battery Life: Upto 7.5 hours as per MobileMark | Integrated Li-Polymer 45Wh battery, supports Pro (charge up to 50% in 30min) with 65W AC adapter | EPEAT Silver, ENERGY STAR 8.0 Rated; Other Certificate: ErP Lot 3, RoHS compliant | This genuine Lenovo Laptop comes with 1 Year Onsite Warranty;Inside the box: Laptop with battery, Charger, User manual
- Software Included: Microsoft Office 365; Human Interface Input: Buttonsmicrophonekeyboard; Resolution: 1920*1080
Additional information
| Weight | 1.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 35.7 × 1.9 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
- Sale!

HP 15, AMD Ryzen 3 7320U (8GB DDR4, 512GB SSD) FHD
Nu. 44,783.00Original price was: Nu. 44,783.00.Nu. 35,027.44Current price is: Nu. 35,027.44. Add to cart -

Acer Aspire Lite AMD Ryzen 3 Quad Core 5300U 16 GB/512 GB
Nu. 38,249.37 Add to cart -

Lenovo V15 Intel Celeron N4500 15.6″FHD Antiglare 250 Nits
Nu. 28,945.21 Add to cart - Sale!

Dell Inspiron 3530, Intel Core i3-1305U, 13thGen
Nu. 44,342.16Original price was: Nu. 44,342.16.Nu. 39,277.80Current price is: Nu. 39,277.80. Add to cart














Reviews
There are no reviews yet.