Sale!
Lenovo IdeaPad Gaming 3 12th Gen Intel Core i5 12450H 15.6″
Nu. 82,531.25 Original price was: Nu. 82,531.25.Nu. 71,329.67Current price is: Nu. 71,329.67.
| Brand | Lenovo |
| Model Name | IdeaPad Gaming 3 15IAH7 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Onyx Grey |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Dedicat |
Available on backorder
Description
- Processor: Intel Core i5 12450H | Speed: 2.0 GHz (Base) – 4.4 GHz (Max) | 8 Cores | 12 Threads | 12MB Cache
- Display: 15.6″ FHD (1920×1080) | IPS Technology | 120 Hz Refresh Rate | 250Nits Brightness | Anti-glare || Memory: 16GB RAM DDR4-3200 || Storage: 512GB SSD
- Graphics: NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6 Dedicated Graphics | Boost Clock 1740MHz | TGP 85W || Cooling: 100pct. imporved ventilation rate | 21pct. Larger thermal Area | 35pct. higher TDP
- MIL-STD-810G: Qualified Design| Qualified for various mil. Specification Tests like Low & High Temp (-25 to 63°C for 4 hrs)| Temp Shock (-25 to 63°C one way temp Shock)| Shock (122cm+ Drop Test)| Vibration (4-32Hz over 2 hrs)
- OS and Pre-Installed Softare: Pre-Loaded Windows 11 Home with Lifetime Validity | MS Office Home and Student 2021 | Xbox GamePass Ultimate 3-month subscription
- Audio: 2x 2W HD Stereo Speakers | Nahimic Audio with Surround Sound, Sound Tracker, Night Mode, Sound Sharing & Content Profiles || Camera: HD 720p with E-camera Shutter :Physical kill switch for 100pct. privacy protection | Integrated Dual Array Mic
- Keyboard:Backlit legendary TrueStrike Keyboard with 100pct. Anti-Ghosting, Anti-Abrasion & Soft-Landing switches | 1.5 mm Key Travel | Large Arrow Keys | 1 piece TrackPad
- Battery Life: 45Wh upto 4.5 Hours | Rapid Charge (up to 50pct. in 30 min) || Connectivity : Wifi 6 11ax (2×2) | Bluetooth 5.1 || Ports: 2x USB-A 3.2 Gen 1 | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (Data transfer) | 1x 3.5mm Jack | 1X HDMI 2.0 | 1X Ethernet (RJ-45)
- Warranty: This genuine Lenovo laptop comes with 1 Year onsite manufacturer warranty
Additional information
| Weight | 2.32 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 26.6 × 2.2 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
- Sale!

Lenovo IdeaPad Slim 3 Intel Celeron N4020 14″Laptop
Nu. 45,022.50Original price was: Nu. 45,022.50.Nu. 30,996.27Current price is: Nu. 30,996.27. Add to cart - Sale!

Lenovo Yoga Slim 7, Intel Core Ultra 5 125H, 16GB/512GB
Nu. 113,346.65Original price was: Nu. 113,346.65.Nu. 87,871.01Current price is: Nu. 87,871.01. Add to cart -

HP 15s, AMD Ryzen 5 5500U (8GB DDR4, 512GB SSD)FHD
Nu. 44,447.28 Add to cart -

Acer Aspire 3, Intel Celeron N4500, 12 GB RAM, 512 GB SSD
Nu. 33,080.39 Add to cart












Reviews
There are no reviews yet.