Sale!
HP 15, Intel Core Ultra 5 125H (16GB DDR5, 1TB SSD) FHD
Nu. 78,719.00 Original price was: Nu. 78,719.00.Nu. 67,193.04Current price is: Nu. 67,193.04. incl Tax
| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Silver |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core Ultra 5 |
| RAM Memory Installed Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Integ |
Available on backorder
Description
- Processor, Memory & Storage: Intel Core Ultra 5 125H (up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 14 cores, 18 threads) | Memory: 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB)| Storage: 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD
- Operating System & Preinstalled Software: Windows 11 Home | MS Office Home 2024 + MISC PC Game Pass DA 3M| 1 year Microsoft 365 Basic Free
- Display & Graphics: 39.6 cm (15.6″) diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB| Graphics:Intel Arc Graphics
- Ports & Connectivity :2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.2, HP Sleep and Charge); Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate)
- Other Features: Camera: HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones| Keyboard: Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad| Audio:Dual speakers |Battery type: 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer; Up to 6 hours and 15 minutes; Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes
- Post Purchase: Register your product to activate warranty and access support on toll free or reach us on HP support page
Additional information
| Weight | 1.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23.6 × 36 × 1.9 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
- Sale!

HP 15, AMD Ryzen 3 7320U (8GB DDR4, 512GB SSD) FHD
Nu. 44,783.00Original price was: Nu. 44,783.00.Nu. 35,027.44Current price is: Nu. 35,027.44. Add to cart - Sale!

Acer Aspire Lite, 13th Gen, Intel Core i3-1305U, 8GB RAM, 512GB SSD
Nu. 50,990.00Original price was: Nu. 50,990.00.Nu. 35,142.19Current price is: Nu. 35,142.19. Add to cart - Sale!

acer Aspire Lite, 12th gen, Intel Core i5-12450H Processor, 16 GB, 512GB, Full HD IPS
Nu. 66,999.00Original price was: Nu. 66,999.00.Nu. 50,650.67Current price is: Nu. 50,650.67. incl Tax Add to cart - Sale!

HP 15 (2025), AMD Ryzen 3 7335U Quad Core, 8 GB DDR5/512 GB SSD
Nu. 38,742.36Original price was: Nu. 38,742.36.Nu. 36,693.05Current price is: Nu. 36,693.05. Add to cart












Reviews
There are no reviews yet.