Acer Aspire Lite AMD Ryzen 3 Quad Core 5300U 16 GB/512 GB
Nu. 38,249.37
| Brand | Acer |
| Hard Disk Description | SSD |
| Model Name | Aspire Lite AL15-41 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Steel Grey |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Ryzen 3 5300U |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | HD Audio, Lightweight, Memory Card Slot, Numeric Keypad, Thin |
Available on backorder
Description
- Processor: Powered by AMD Ryzen 3 5300U Quad-Core for smooth everyday performance.
- Memory: Equipped with 16 GB DDR4 RAM (expandable upto 32GB) for efficient multitasking and faster app loading.
- Storage: Comes with a 512 GB SSD (expandable upto 1TB), offering quick boot times and ample storage.
- Graphics: Integrated AMD Radeon Graphics handle light gaming and multimedia tasks.
- Visibly Stunning: 15.6″ Full HD TN 1920 x 1080, high-brightness TFT LCD : 16:9 aspect ratio, Ultra-slim design ,Mercury free, environment friendly
- Ports: 2 x USB 2.0 (Type A), 1 x USB 3.2 Gen 1 (Type A), 1 x USB 3.2 Gen 2 (Type C)
- Operating System: Runs on Windows 11 Home for a modern, secure computing experience.
- Productivity Suite: Preloaded with MS Office 2021 for work and study.
- Battery Life: Optimized for all-day productivity with efficient power usage.
- Build & Finish: Elegant Steel Grey design with durable build quality for daily use.
Additional information
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 22 × 1.5 cm |
| RAM & Hard Disk | 4GB+256GB SSD |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
- Sale!

HP 15, AMD Ryzen 3 7320U (8GB DDR4, 512GB SSD) FHD
Nu. 44,783.00Original price was: Nu. 44,783.00.Nu. 35,027.44Current price is: Nu. 35,027.44. Add to cart - Sale!

ASUS Vivobook 15, Intel Core i3 13th Gen 1315U, 12GB RAM, 512GB SSD
Nu. 51,990.00Original price was: Nu. 51,990.00.Nu. 42,379.49Current price is: Nu. 42,379.49. incl Tax Add to cart - Sale!

Lenovo Yoga Slim 7, Intel Core Ultra 5 125H, 16GB/512GB
Nu. 113,346.65Original price was: Nu. 113,346.65.Nu. 87,871.01Current price is: Nu. 87,871.01. Add to cart -

Dell 15, Intel Core i3 13th Gen – 1305U, 16 GB:DDR4 RAM, 512GB, FHD
Nu. 43,421.61 Add to cart










Reviews
There are no reviews yet.